BESCO VITRUVIAN

BESCO Vitruvian, Biyomalzeme Bilimi ve Doku Mühendisliği alanlarında araştırmalarını sürdüren değerli bilim insanlarını bir araya getirerek katılımcılarımızı yapılan son araştırmalar hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bir bilim ve eğitim konferansıdır.
Konferansın teması olan Vitruvius (Vitruvian), Leonardo da Vinci’nin çizmiş olduğu bir eskiz olan Vitruvius Adamı‘ndan esinlenilmiş olup insan vücudu ile yapay ürünlerin harmonisini temsil etmektedir. Bu yönüyle Vitruvius Adamı, konferansımızın konu edindiği Biyomateryal Bilimi ve Doku Mühendisliği uygulamalarını temsil etmektedir.

BESCO Vitruvian is a science and education conference that aims to bring together researchers in Biomaterials Science and Tissue Engineering fields around the globe to exchange ideas and to inform curious students about the cutting-edge research conducted in these fields. The conference theme comes from Leonardo da Vinci’s famous drawing “Vitruvian Man” as it is interpreted by Renaissance architect Andrea Palladio. This image inspires us to believe that human limitations can be exceeded towards reaching the superior limitations and that natural human body parts and human-made enhancements can co-exist in harmony as depicted in the“Vitruvian Man”.